TOPHISTORIE:Henrik Bodskov fratræder som topchef for Aeven - ny topchef allerede klar

Slut med mobiltelefoner til en krone

Nye retningslinjer fra Forbrugerombudsmanden betyder, at det er slut med blot at annoncere mobiltelefoner til en krone. Fremover skal den samlede pris på en mobiltelefon fremgå, når både abonnement, forbrug og oprettelsesgebyr er indregnet.

Gennemsigtige priser, færre klager og færre ubehagelige overraskelser for de danske forbrugere er målet for forbrugerombudsmand Hagen Jørgensen, der har indført nye retningslinjer på teleområdet.

De nye retningslinjer træder i kraft 1. april næste år og betyder blandt andet, at det frem over er slut med at annoncere mobiltelefoner til en krone, mens udgifterne til minimumforbrug, oprettelse og abonnement skjules.

I stedet skal de mange udgifter vises på samme måde som selve prisen på den billige mobiltelefon.

Det skal altså tydeligt fremgå, at en telefon til 499 kroner kommer til at koste mindst 1.792 kroner i løbet af de seks måneder, abonnementet løber.

Børn og unge

Det har taget godt et år for Forbrugerombudsmanden, telebranchen og en række fag- og brancheorganisationer at nå frem til de nye retningslinjer, mens IT- og Telestyrelsen og Konkurrencestyrelsen har været med på sidelinjen.

Retningslinjerne kommer efter en periode, hvor telemarkedet har været præget af vildledende markedsføring og mange forbrugerklager - specielt i forhold til børn og unge.

De danske teleselskabers brancheorganisation Telekommunikationsindustrien har været med til at udarbejde retningslinjerne. Her føler direktør Ib Tolstrup, at der specielt i forhold til børn og unge har været brug for en klarere linje.

Telekommunikationsindustrien vil derfor også selv sende nye pjecer på gaden, som er målrettet dels unge mobilbrugere, dels deres forældre.

En hjælpende hånd

Ifølge Ib Tolstrup har telebranchen alligevel haft brug for en hjælpende hånd. Det er grunden til, at det er Forbrugerombudsmanden og ikke telebranchen selv, der har taget initiativ til nye retningslinjer.

- Det er nok svært for en branche at klippe alt for mange tæer og hugge alt for mange hæle. Det er svært for en branche at blive enig internt, siger Ib Tolstrup.

Derfor er han heller ikke helt tilfreds med de nye retningslinjer.

- Der stilles mange krav til flygtige medier som radio, tv og billboards, som skal indeholde komplette oplysninger. Et billboard er til for at tiltrække opmærksomhed, så der synes vi måske nok, at retningslinjerne er for skrappe, siger Ib Tolstrup.

Konsekvens eller ej

Ud over en mere gennemsigtig markedsføring har telebranchen med retningslinjerne også forpligtet sig inden for kundeservice og kontrakter.

Teleselskaber bør frem over svare skriftlige henvendelser inden for 14 dage, og de har kun seks måneder til at opkræve beløb, som de ved en fejl har glemt i første omgang.

Der er dog kun tale om retningslinjer, og Telekommunikationsindustrien vil derfor ikke komme efter selskaber, som går over grænsen. Alligevel mener Ib Tolstrup, at retningslinjerne får konsekvens, fordi forbrugerne kan klage til Forbrugerrådet.

- Hvad enten vi vil det eller ej, så er retningslinjerne et faktum. Det er ikke noget, man kan se bort fra uden konsekvens, siger Ib Tolstrup.

Relevante links

http://www.forbrug.dk/erhverv/love-og-regler/forbrugerlove/mfl-loven/retningslinier/teleomraadet-retningslinier-om-god-markedsfoeringsskik/" target="_blank"> Forbrugerombudsmandens retningslinier om god markedsføringsskik på teleområdet




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Targit A/S
Udvikling og salg af software til business intelligence.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Computerworld Cloud & AI Festival 2025

Glæd dig til to dage, hvor du kan netværke med over 2.400 it-professionelle, møde mere end 50 it-leverandører og høre indlæg fra +90 talere. Vi sætter fokus på emner som AI; infrastruktur, compliance, sikkerhed og løsninger for både private og offentlige organisationer.

17. september 2025 | Læs mere


IT og OT i harmoni: Sikring uden at gå på kompromis med effektiviteten

IT og OT smelter sammen – men med risiko for dyre fejl. Få metoder til sikker integration med ERP, kundesystemer og produktion. Tilmeld dig og få styr på forskellene og faldgruberne.

24. september 2025 | Læs mere


NIS2: Vi gør status efter tre måneder og lærer af erfaringerne

Vær med, når vi deler oplevelser med implementering af NIS2 og drøfter, hvordan du undgår at gentage erfaringerne fra GDPR – og særligt undgår kostbar overimplementering.

30. september 2025 | Læs mere